Kemikaalide ohutus

Kemikaalide ohutus

Kemikaalid on lahutamatuks osaks mitmesugustest tööstus- ja igapäevastest tööprotsessidest. Kuigi nende kasutusvaldkonnad ulatuvad alates puhastamise ja värvimise kuni keemilise analüüsi ja tootmiseni, kätkevad kemikaalid endas potentsiaalseid riske tervisele, keskkonnale ja vara kahjustamisele. Käesolevas artiklis käsitletakse kemikaalide ohutusega seotud põhimõtteid, eesmärke ja vastutusi, et tagada ohutu töökeskkond kõigile.

Määrake kindlaks vastutus

Kemikaalide ohutuse tagamisel lasub vastutus nii ettevõtetel kui ka töötajatel. Töötajad, kes kasutavad kemikaale oma töös, peavad jälgima juhendis ja ohutuskaartidel toodud nõudeid. Samuti on oluline, et töökeskkond oleks turvaline kõigile seal viibivatele inimestele ja keskkonnale. Õige käitumine ja ettenähtud protseduuride järgimine aitavad vähendada ohtu.

Tagage kemikaalide ohumärgistusKemikaalide piktogrammid

Kemikaalid, mis võivad kahjustada inimese tervist, keskkonda või vara, peavad olema vastavalt märgistatud. Ohupiktogrammide kasutamine on kriitilise tähtsusega kemikaali ohtlikkuse märkamiseks. Piktogrammid juhivad tähelepanu aine omadustele, samas kui ohutuskaartidelt saab üksikasjalikku teavet, millistesse ohtudesse tähelepanu pöörata ja milliseid ettevaatusabinõusid rakendada. Keelatud on kemikaalide ohtlikkuse tuvastamine haistmise või maitsmise teel.

Tähelepanu tuleb pöörata sellele, et kemikaale ei villitaks toiduainete taarasse. Segaduste ja õnnetuste vältimiseks tuleb kõik kasutatavad seadmed, nõud ja töövahendid märgistada või eristada, et tagada ohutus. Ohtlike kemikaalide pakendit võib kasutada korduvalt ainult juhul, kui ohutuskaardil või märgistusel on see lubatud. Kemikaale ei tohi kokku segada ega kanalisatsiooni valada. Kemikaalijäägid tuleb koguda spetsiaalsetesse anumatesse ja utiliseerida vastavalt juhistele. Ka kemikaalijäätmete anumad peavad olema vastavalt märgistatud, et tagada turvaline käitlemine ja ladustamine.

Ohutud töövõtted – koolitage töötajaid

Kemikaalidega kokkupuute vältimine on üks olulisemaid eesmärke. Kui ohtu ei ole võimalik täielikult välistada ja kemikaali kontsentratsioon töökeskkonnas ületab normi, tuleb rakendada isikukaitsevahendeid, mida tööandja on ette näinud. Söövitavaid ja tuleohtlikke kemikaale tuleb hoiustada eraldi, et vältida täiendavaid ohte, nagu isesüttimine või tulekahju.

Valamisel tuleb veenduda, et pudeli etikett jääks ülespoole, et vältida info kahjustumist. Korke ja anumaid tuleb käsitseda nii, et kemikaalid ei tilguks tööpinnale. Kõrgelt riiulitelt kemikaalide võtmine võib olla riskantne, eriti kui nende anumad võivad kukkuda ja puruneda, põhjustades saastumist või vigastusi. Tõsiste vigastuste ennetamiseks on oluline kõik protsessid korraldada ohutult ja tagada töötajate teadlikkus.

Ohuolukordades tegutsemise põhimõtted

Kui tekib kokkupuude ohtliku kemikaaliga, tuleb koheselt rakendada esmaabi vastavalt ohutuskaardil sätestatud juhistele. Näiteks silma sattunud söövitavad kemikaalid tuleb viivitamatult loputada rohke veega, et vältida püsivaid kahjustusi. Tõsiste õnnetuste korral tuleb võtta ühendust Mürgistusteabekeskusega (16662) või helistada hädaabinumbril 112, et saada vajalikku abi.

Kemikaalilekke korral tuleb hinnata riske ja olukord likvideerida, kasutades selleks spetsiaalseid isikukaitsevahendeid ja abivahendeid. Tulekahjude korral ei tohi põlevat kemikaali kustutada veega, kuna see võib probleemi süvendada. Sellises olukorras on ülimalt tähtis juhinduda hädaabiteenistuse soovitustest.

Koostage töötajatele juhend tegutsemiseks ohtlike kemikaalidega

Kemikaalide ohutuse juhendi peamine eesmärk on anda töötajatele juhised nende käsitsemiseks, et kaitsta nii tervist kui ka keskkonda. Lisaks peab juhend sisaldama juhiseid käitumiseks ohuolukordades, mis võivad tekkida kemikaalide valesti käsitsemise või ootamatute õnnetusjuhtumite korral. Kui ise ei oska koostada, siis hankige juhend meie e-poest. ProOhutus OÜ aitab teil korraldada ka kemikaalide töökeskkonna riskianalüüsi, koolitada teie töötajaid ja nõustab teid kemikaaliohutuse osas.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.